BMW M3 Modelini Tanıyalım

Bmw M3

BMW M3, BMW tarafından 1985 yılından bu yana üretilen ve BMW 3 Serisi’nin yüksek performanslı modelidir. Hız ve drift tutkunları tarafından vazgeçilmez modeller arasında yer almaktadır.

M3 Modelleri BMW 3 Serisi’ne E30, E36, E46, E90, E92, E93 gibi nesiller kazandırmıştır. Tüm bu araçlar coupe, sedan ve cabriolet gövde stilleri ile farklı tarzlarda üretilmişlerdir.

M3 güçlü motorlar, gelişmiş yol tutuş, ileri düzey süspansiyon ve fren sistemleri, aerodinamik gövde geliştirmeleri ve üç renkli “M” (Motorsport) amblemli dış tasarımları ile öne çıkan BMW otomobilleridir.

M3 CSL*

Yarışlar için özel tasarlanmış M3 versiyonudur. Anlamı “Coupe Sport Leichtbau” olan bu model, “Hafif Spor Coupe” olarak tanımlanabilir. 2004 yılında E46 kasa modeli üzerine sadece 1383 adet üretilmiştir.

Diğer M3’lerden en büyük farkı, hafifletme amacıyla kullanılan karbon fiber ve sert plastiğe ek olarak araç içerisinde elektrikli cam, klima ve radyo gibi ağırlık yarattığı düşünülen özelliklerin bulunmamasıdır. Bu sayede araç yaklaşık 110 kg hafifletilmiştir.

*Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/BMW_M3

BMW Tarihçesi

BMW 1916 yılında kurulan Alman otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisidir. BMW firması aynı zamanda Mini ve Rolls-Royce otomobil firmalarının da sahibidir. Yüz Binin üzerinde çalışan sayısı bulunan firmanın 2020 cirosu resmi kaynaklara göre yaklaşık 99 Milyar Euro’dur.

2020 yılında BMW’nin 2.500.000 araç ürettiğini de söylemeden geçmeyelim. Ek olarak aynı yıl BMW yaklaşık 200.000 adet de motosiklet üretimi gerçekleştirmiştir.

İlk kurulduğunda yalnızca uçak motoru üretimi yapan BMW, 1928 yılımda bir otomotiv şirketi satın aldıktan sonra otomobil üretimine de başlamıştır. Gerçek sürüş keyfi sloganıyla kendisine güçlü bir imaj çizen ve sektörde de yeri oldukça güçlü olan BMW, günümüzde hala en çok tercih edilen arabalar arasında yerini almakta, hatta zirve savaşında da önemli bir yere sahiptir.

Hal böyle olunca klasikten moderne pek çok modelinin, model araba üretimleri de yapılmakta ve iç detaylarından bagaj içi kaplamasındaki malzemeye kadar aynı kalite ile üretilmektedir. Hatırı sayılır bir kitle için BMW bir ömür vazgeçilmez bir binek otomobil olurken, yine hatırı sayılır bir kitle tarafından da belli modellerinin diecast versiyonları ciddi bir koleksiyon arşivi oluşturmaktadır.

Solido’yu Tanıyalım blog yazımızı da okumak ister misiniz?

BMW M3 Diecast

Bütün BMW araçlarda bulunan ve BMW’nin ayırıcı noktalarından biri olarak kabul edilen çekici makyajlı görünümü M3’lerde daha çarpıcı şekilde gözlemlemek de mümkün. Elbette bu çekiciliği kendinden emin görünümü ve keskin hatlarıyla sağladığını söylemek de yanlış olmaz.

Yakın yer mesafesi, iç görünümdeki detaylar, rüzgarlık kenarlarındaki ince çizgiler ve BMW’ye özgü far görünümünü diecast modellerde de birebir gözlemlemek mümkün. Model araba renkleri olarak da yine orjinalinde kullanılan renk tonlarında gidilen araçlarda birebir aynı renk tonunu hem gerçeği hem de ölçeklendirilmiş modelinde yakalayabiliriz.

Özellikle BMW koleksiyonu yapanların istisnasız her renginden edinmek isteyeceği kadar kaliteli üretimler sunan Solido markalı ürünlere aşağıdaki linkler üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Shopping Cart